GRAŽIAUSIOS ČEKIŠKOS KNYGOS KAZIO VARNELIO NAMUOSE-MUZIEJUJE

rugpjūčio 7, 2020 Naujienos Komentarų nėra

Nuo 2020 m. birželio 1 d. vilniečiai ir miesto svečiai vėl gali pavartyti gražiausias Čekijos knygas Kazio Varnelio namuose-muziejuje. Tai jau tapo puikia tradicija, kai per Tarptautinę Vilniaus knygų mugę atverta paroda vėliau eksponuojama muziejuje.

Pirmasis knygos meno konkursas Čekijoje buvo surengtas 1928 m., jį iniciavo knygų kolekcionierius ir bibliofilas Arno Sanka. Vėliau nuo 1928 m. iki 1940 m. konkursą rengė Čekijos bibliofilų sąjunga. Nuo 1965 m. kasmetinį knygos meno konkursą kiekvienais metais rengia Čekų literatūros muziejus, Poligrafų sąjunga ir Bibliofilų sąjunga. Knygos, išleistos ir išspausdintos Čekijoje, tarptautinės ekspertų komisijos vertinamos pagal grafinį knygos vaizdą, apipavidalinimą, poligrafijos kokybę ir iliustracijas. Premijos jų kūrėjams teikiamos septyniose kategorijose: mokslinė literatūra, grožinė literatūra, vaikų ir paauglių literatūra, vadovėliai, knygos apie meną, bibliofilinės ir autorinės knygos, studentų darbai. Taip pat įsteigtas prizas jaunajam kūrėjui iki 30-ties metų. Gražiausių Čekijos knygų paroda eksponuojama tarptautinėse pasaulio knygų mugėse, šios parodos knygos dalyvauja pasauliniuose gražiausių knygų konkursuose. Čekijos knygų kūrėjams yra didelė garbė, pripažinimas ir paskata laimėti kasmetinį gražiausių Čekijos knygų konkursą.

Ši gražiausių čekiškų knygų paroda Lietuvoje žymi 18 metų partnerystę tarp „Knygų šalies“ kūrybinės studijos, Čekijos Respublikos ambasados Vilniuje, Tarptautinės Vilniaus knygų mugės ir Kazio Varnelio namų-muziejaus. Visa tai dėka dar 2002 m. užsimezgusios draugystės tarp „Knygų šalies“ įkūrėjos, knygų dailininkės, grafikės, iliustruotojos Sigutės Chlebinskaitės ir Čekijos Respublikos. Čekijos Respublikoje knygos kūrimas, knygos iliustracija užima labai svarbią vietą šalies kultūroje ir turi senas tradicijas. 2002 m. pirmą kartą Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyti Prahos dailės akademijos Grafikos katedros studentų darbai. Prahos dailės akademijos studentai taip pat lankėsi ir bendravo su pačiu Kaziu Varneliu. Šių metų čekiškų knygų parodą Kazio Varnelio namuose muziejuje Vilniuje taip pat parėmė Lietuvos ir Čekijos draugija. Nespėjote aplankyti? Susitinkame parodoje, po vėsiais senamiesčio skliautais!
Muziejus įsikūręs Didžiojoje g. 26,  Vilniuje, atidarytas  tik trečiadieniais ir šeštadieniais. Šiuo metu jo ekspozicijose taip pat galima pamatyti modernios tapybos ir tekstilės darbų parodas.

kn3 kn 2 Knygos varn

Algirdo Vaclovo Valiulio nuotraukos iš čekiškų knygų ekspozicijos

Rašyti komentarą