KINO EKRANE – NEŽINOMI LIETUVOS IR ČEKIJOS VARDAI

balandžio 6, 2016 Naujienos Komentarų nėra

2016 04 05 Čekijos Respublikos ambasadoje į dokumentinių filmų premjerą susirinko būrys kultūros ir meno žmonių, Lietuvos ir Čekijos draugijos narių, vieno iš filmų herojaus Prano Dovalgos giminaičių. Pradėdamas susitikimą, ČR ambasadorius Lietuvoje Bohumilas Mazanekas pažymėjo, kad kuriamas filmų ciklas atskleidžia žiūrovui mažai žinomus Lietuvos ir Čekijos istorijos klodus, skatina domėtis mūsų tautų kultūrų palikimu ir šiandienos aktualijomis.
Filmų autorius Justinas Lingys papasakojo, kaip gimė mintis kurti šį filmų ciklą. Viskas prasidėjo nuo atsitiktinės pažinties su jaunu čeku Davidu Šimečeku, vedusiu lietuvaitę ir laisvai kalbančiu lietuviškai. Lietuvių ir čekų ryšiai pasiūlė daugybę temų, kurios sugulė į aštuonis jau baigtus filmus, turima idėjų ir medžiagos dar keturiems. Kūrybinė grupė – Justinas Lingys, Inga Berulienė, Eivilė ir Davidas Šimečekai – nusiteikusi toliau plėtoti šį projektą.
Filme „Spaudos draudimas ir tautinis atgimimas“ atgyja XIX amžiaus ir XX pradžios realijos, kurias pristato Prahos Karolio universiteto docentas dr. Ilja Lemeškinas ir Brno Masaryko universiteto docentas dr. Vaidas Šeferis. Šiandien mažai kam žinomi Františeko Ladislavo Čelakovskio, Leopoldo Geitlerio, Josefo Zubato, Tomašo Garrigue Masaryko, Karelo Janačeko vardai, tačiau jų nuopelnai lietuvių kalbai, tautosakai ir literatūrai, tautinio atgimimo raidai yra didžiuliai ir prisimintini.
Filmas „Žurnalistas ir vertėjas Pranas Dovalga“, kaip jau sako pats pavadinimas, skirtas asmenybei, tapusiai žurnalistikos ir literatūros legenda. Didžiausi nuopelnai tyrinėjant P. Dovalgos (1911-1941) biografiją ir jo kūrybinį palikimą priklauso ilgamečiam mūsų draugijos nariui, žurnalo „Lietuva ir Čekija“ redaktoriui ir leidėjui Petrui Algiui Mikšai. Filme jis charakterizuoja P. Dovalgą kaip žymiausią XX amžiaus pirmosios pusės lietuvių vertėją bohemistą, pasirašinėjusį Pr. Ramučio slapyvardžiu, žurnalistą tarptautininką ir publicistą, Lietuvos ir Čekoslovakijos patriotą, paguldžiusį galvą už Čekoslovakijos nepriklausomybę. Susitikime P. A. Mikša pasiūlė įsteigti Prano Dovalgos premiją už geriausius publicistikos darbus Lietuvos ir Čekijos tema.
P. Dovalgos giminaičių vardu kalbėjo jo sūnėnas dr. Jonas Martynaitis. Jis padėkojo filmo kūrėjams už pagarbą ir dėmesį dėdės atminimui. Nėra abejonės, kad tolimesni Prano Dovalgos kūrybos ir gyvenimo tyrinėjimai atskleis naujų Lietuvos ir Čekijos istorijos ir dvasinės kultūros puslapių.

P1030322 Filmų peržiūroje.

P1030325
Režisierius Justinas Lingys (kairėje) ir leidėjas Petras Algis Mikša.

P1030324
Kalba Prano Dovalgos sūnėnas dr. Jonas Martynaitis.

P1030328
Iš kairės: Čekijos Respublikos ambasadorius Bohumilas Mazanekas, Lietuvos ir Čekijos draugijos pirmininkas prof. Albertas Gurskas ir dr. Jonas Martynaitis.

Rašyti komentarą