PAMINĖTAS LIETUVIŲ-ČEKOSLOVAKŲ DRAUGIJOS 80-METIS

lapkričio 17, 2017 Naujienos Komentarų nėra

2017 11 16 Vilniuje paminėta reikšminga draugijos sukaktis. 1937 m. pabaigoje susikūrė Lietuvių-čekoslovakų draugija. Jos iniciatoriai buvo kariškiai ir civiliai, mokęsi Čekoslovakijos aukštosiose mokyklose, plėtoję  abiejų respublikų  ūkio, mokslo, kultūros ir  gynybos ryšius. Draugystės ir bendradarbiavimo tradicijas dabar tęsia Lietuvos ir Čekijos draugija. Tai priminė ir naujų prasmingų darbų draugijai palinkėjo jos pirmininkas prof. Algirdas Vaclovas Valiulis, Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumilas Mazanekas (Bohumil Mazánek), Lietuvos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Čekijos Respublika pirmininkas Edmundas Pupinis. Minėjime taip pat dalyvavo šios grupės nariai parlamentarai Jonas Jarutis, Kazys Starkevičius, Zenonas Streikus ir Gintaras Vaičekauskas. Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga E. Pupinis ambasadoriui ir draugijos pirmininkui įteikė Nepriklausomybės akto kopijas.

Istorinį Lietuvos Respublikos ir Čekoslovakijos Respublikos susikūrimo kontekstą apžvelgė dr. Dalia Bukelevičiūtė. Ji atskleidė abiejų šalių raidos panašumus ir ypatumus dramatiškose XX amžiaus pirmosios pusės istorijos ir politikos peripetijose, nulėmusius tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą, stiprinant šalių ūkį ir gynybinį pajėgumą. Tie žmonės, kurie gerai suprato Lietuvos ir Čekoslovakijos nacionalinius interesus artėjančių grėsmių akivaizdoje, stengėsi, kad politinio,  ekonominio, karinio ir kitokio bendradarbiavimo svarbą suvoktų kuo didesnė dalis visuomenės.  Draugijos narys Petras Algis Mikša, daug laiko praleidęs archyvuose ir bibliotekose, pateikė intriguojantį draugijos kūrimosi vaizdą ir net pirmųjų jos narių sąrašą. Nemaža dalis jų buvo sušaudyti ar mirė tremtyje, prasidėjus sovietinei okupacijai, kai buvo likviduota ir pati draugija. Jo pasiūlymu tylos minute buvo pagerbtas draugijos kūrėjų ir narių, taip pat publicisto, vertėjo Lietuvos ir Čekoslovakijos patrioto  Prano Dovalgos, nacių ypatingojo teismo sprendimu sušaudyto 1941 11 17 kartu su keliais čekais Prahos Ruzynės kareivinėse, atminimas.

Susirinkime daug dėmesio skirta ypač svarbiai gynybinio bendradarbiavimo sričiai – karo aviacijai.   Lietuvos aviacijos muziejaus Aviacijos istorijos ir leidybos skyriaus vedėjas Gytis Ramoška plačiai papasakojo apie Lietuvos karo aviacijos ryšius su Čekoslovakijos aviacijos pramone tarpukariu, o dimisijos pulkininkas, buvęs Lietuvos karinių oro pajėgų vadas Zenonas Vegelevičius –  apie bendradarbiavimą su Čekijos aviacijos pramone 1993-2000 metais.

Minėjimo dalyviai buvo sužavėti muzikine programa, kurią atliko Simona Liamo (sopranas), Monika Boreikaitė (obojus) ir Gediminas  Kviklys (fortepijonas).

P1030731
Kalba Lietuvos ir Čekijos draugijos pirmininkas prof. Algirdas Vaclovas Valiulis

P1030734
Draugiją sveikina Lietuvos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Čekijos Respublika pirmininkas Edmundas Pupinis

P1030735
Nepriklausomybės akto kopija – Čekijos Respublikos ambasadoriui Lietuvoje Bohumilui Mazanekui …

P1030736
…ir draugijos pirmininkui Algirdui Vaclovui Valiuliui

P1030748
Čekų ir kitų kompozitorių kūrinius atlieka Simona Liamo (sopranas) ir Monika Boreikaitė (obojus)

P1030745
Mintimis apie draugijos ištakas pasidalijo draugijos narė dr. Dalia Bukelevičiūtė

P1030759
Draugijos narė doc. Danutė Palionytė pateikė įdomių detalių apie Čekoslovakijos konsulo Kaune Jaroslavo Galios veiklą

P1030743
Prie fortepijono – vienas pagrindinių draugijos muzikinių renginių organizatorių, draugijos pirmininkas 1998-2001 m. doc. Gediminas Kviklys ir Monika Boreikaitė (obojus)

P1030753
Draugijos narys, žurnalo ,,Lietuva ir Čekija” leidėjas Petras Algis Mikša

P1030763
Lietuvos aviacijos muziejaus Aviacijos istorijos ir leidybos skyriaus vedėjas Gytis Ramoška

P1030764
Dimisijos pulkininkas, buvęs Lietuvos karinių oro pajėgų vadas Zenonas Vegelevičius

P1030732
Jaukioje Čekijos Respublikos ambasados salėje – draugijos nariai ir renginio svečiai
 

 

Rašyti komentarą