PRANAS DOVALGA: SUGRĮŽIMAS Į GIMTINĘ

birželio 18, 2016 Naujienos Komentarų nėra

„Žurnalisto ir vertėjo Prano Dovalgos (1911-1941) sugrįžimas į gimtinę” – taip vadinosi renginys Jonavos rajono savivaldybėje 2016 metų gegužės 31 dieną. Jeronimo Ralio salėje jonaviečiai susitiko su rajono meru Mindaugu Sinkevičiumi ir Čekijos Respublikos ambasadoriumi Lietuvoje Bohumilu Mazaneku (Bohumil Mazánek), Lietuvos ir Čekijos draugijos nariais, dokumentinio filmo apie P. Dovalgą režisieriumi Justinu Lingiu bei kraštiečio giminaičiais.
Pristatydamas susirinkusiems šį seniai užmirštą kraštietį, meras kalbėjo Žano Žako Ruso žodžiais: gyventi – reiškia veikti. Dovalga, gyvenęs tik 30 metų, labiau už kitus savo amžininkus jautė gyvenimą. P. Dovalga šiandien reikalingas ne tik Lietuvai, bet ir Čekijos Respublikai, – sakė rajono vadovas, prieš renginį su ČR ambasadoriumi aptarę abiejų šalių bendradarbiavimo klausimus.
Dr. Jonas Martynaitis, apibūdinęs savo dėdės asmenybę, pabrėžė šeimos reikšmę.
ČR ambasadorius B. Mazanekas džiaugėsi pradėto pokalbio apie P. Dovalgą Vilniuje, ČR ambasadoje, tęsiniu čia, Jonavoje. Jis sakė: šio žmogaus gyvenimo istorija giliai jaudina ir yra įkvepianti.
Prof. Albertą Gurską, Lietuvos ir Čekijos draugijos pirmininką, sužavėjo įvairiapusiška šio talentingo žmogaus veikla. Kaip svarbų dalyką jis pažymėjo Jonavos rajono savivaldybės siekį skleisti žinią apie šį kraštietį. Buvo paminėtas ir Petras Algis Mikša, kurio rūpesčiu iš laiko užmaršties prikelta ši tauri asmenybė.
Verčiant vienus istorijos klodus, atsiveria kiti, nežinomi, išryškėja palikti pėdsakai, kalbėjo režisierius Justinas Lingys. Pasak jo, mažai kam žinoma, kad P. Dovalga svariai prisidėjo prie čekų kultūros skleidimo Lietuvoje.
Po šeimininkų ir svečių pasisakymų buvo parodytas J. Lingio dokumentinis filmas „Pranas Dovalga (1911-1941), žurnalistas ir vertėjas“.
Pasibaigus renginiui, jo dalyviai nuvyko į Pabartonių kaimą, kuriame P. Dovalga tėvų sodyboje praleido vaikystę ir pirmuosius jaunystės metus.
Rajono vadovas ir ČR ambasadorius padėjo gėlių prie žurnalisto ir vertėjo P. Dovalgos memorialinio akmens.
Giminaičiai kruopščiai pasirengė šiam renginiui – gražiai, svetingai sutiko visus atvykusius į šią kultūros šventę. Kiekvienas galėjo pasklaidyti P. Dovalgos išverstas knygas, pavartyti prieškarinius leidinius su išspausdintais jo straipsniais, vertimais, susipažinti su kita inžinieriaus Vytauto Dovalgos parengta informacine medžiaga ir dideliu sovietinės imperijos žemėlapiu su nurodytomis vietovėmis, į kurias buvo ištremti Dovalgų ir Martynaičių šeimų nariai.

Petras Algis MIKŠA

meras ir amb

grupe

akmuo

Rašyti komentarą