ROKIŠKYJE VARGONAVO TOMÁŠ THON, LANKĖSI DRAUGIJOS NARIAI

rugpjūčio 19, 2018 Naujienos Komentarų nėra

2018 m. rugpjūčio 15 d. per Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę, arba Žolinę, Rokiškio Šv. Mato bažnyčioje atidarytas jau 19-asis Rokiškio Rudolfo Lymano tarptautinis vargonų muzikos festivalis. Šio festivalio istorija siejasi su Lietuvos ir Čekijos draugijos veikla tais tolimais metais. Draugijos nariai stengiasi dalyvauti bent jau šio festivalio atidarymo koncerte, nes festivalis tęsis visą mėnesį ir per tą laiką šiais metais įvyks 8 koncertai. Ir šiais metais draugija finansiškai prisidėjo į festivalį  pakviesdama svečią iš Čekijos.
Festivalio atidarymas prasidėjo pasibaigus vidurdienio mišioms, ir bažnyčioje buvo labai daug klausytojų. Jame kalbėjo Čekijos Respublikos ambasados Lietuvoje misijos vadovo pavaduotojas Petras Vara (Petr Vávra), Rokiškio rajono savivaldybės vicemeras Stanislovas Dambrauskas, festivalio globėjas klebonas dekanas Eimantas Novikas, Rokiškio kultūros centro direktorė Irena Matelienė. Pirmajame festivalio koncerte vargonavo čekų pedagogas ir vargonininkas Tomašas Thonas (Tomáš Thon). Viduriniosios kartos menininkas nuolat koncertuoja, kuria ir leidžia savo kūrybos diskus. Jis yra paruošęs mokymo priemonių Opavos ir Olomouco vargonavimo mokykloms, taip pat yra profesionalių radijo muzikos programų autorius. Nuo 1990 metų T. Thonas rengia Peterio Ebeno tarptautinio vargonininkų konkurso programą Opavoje. 1992 m. įkūrė “ARTTHON“ muzikinės literatūros leidyklą. Šį kartą Rokiškyje jis atliko kompozitorių Bohuslavo Matiejaus Černohorskio (Bohuslav Matěj Černohorský), Josefo Segerio (Josef Seger), Františeko Briksio (František Brixi), Jano Kucharžo (Jan Kuchař), Josefo Lipavskio (Josef Lipavský), Jano Vanhalo (Jan Vaňhal) ir Volfgango Amadejaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) kūrinius. Pasidžiaugėme koncertu ir draugijos vardu padėkojome vargonininkui, įteikdami puokštę gėlių.
Būnant Rokiškyje, labai verta apsilankyti šio krašto kraštotyros muziejuje. Muziejus įkurtas 1933 m., tačiau į dabartinę vietą atsikėlė tik 1940 metais. Muziejuje surinkta įdomi etnografinė medžiaga ir eksponatai, su kuriais galima susipažinti naudojantis labai kokybiškai parengta autogido paslauga arba užsisakant ekskursijos vadovą. Rūmų kambariai kruopščiai restauruoti, juose daug autentiškų buvusių savininkų daiktų, rūbų, indų ir kt. Viename iš dvaro flygelių įrengta nuolatinė medžio drožėjo Liongino Šepkos drožinių paroda, o parke pastatytame kluone įrengta prakartėlių paroda, kurioje sukaupta apie 130, daugiausiai drožtų iš medžio, prakartėlių. Prakartėlių rinkimo ir eksponavimo idėją pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Angelo Frosio, kuris su Rokiškio krašto muziejumi bendradarbiauja nuo 1994 m. Dvaro parke yra ir daugiau etnografinių eksponatų – kelios klėtys, dūminė troba, kapinių koplytėlė. Tvenkiniuose plaukioja juodosios ir baltosios gulbės, parke įrengtas užtvaras danieliams. Aplinka, papildanti festivalio nuotaiką naujomis spalvomis!

A.V.V.

IMG_20180815_kalbos bazn
Iš kairės: Čekijos Respublikos ambasados misijos vadovo pavaduotojas Petr Vávra, ambasados darbuotoja Laura Vancevičienė, Rokiškio rajono savivaldybės vicemeras Stanislovas Dambrauskas

IMG_20180815_rokisk
Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai po koncerto su vargonininku Tomašu Thonu (trečias iš dešinės)

IMG_20180815_rok bazn
Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai Rokiškyje prie Roberto Antinio sukurto Lietuvos nepriklausomybės paminklo (pastatytas 1931 m.)

Rašyti komentarą