UNIKALI PROGA PAŽVELGTI Į SAVE ČEKŲ AKIMIS

rugsėjo 21, 2017 Naujienos Komentarų nėra

2017 m. rugsėjo mėn. 19 d. Vilniaus Gedimino technikos universiteto bibliotekos galerijoje A duris atvėrė paroda „Lietuva Čekijos menininkų darbuose“. Jos atidaryme dalyvavo ir kalbėjo Čekijos ambasadorius Bohumilas Mazanekas (Bohumil Mazánek), Lietuvos garbės konsulas Brno mieste Petras Slačala (Petr Sláčala), lietuvių bendruomenės Čekijos Respublikoje valdybos narė Virginija Kočiarova (Virginija Kočárová), VGTU akademinės integracijos ir plėtros prorektorius prof. dr. Alfredas Laurinavičius. Renginį moderavo VGTU bibliotekos direktorė Ingrida Kasperaitienė.

Vakaro dalyviai buvo maloniai nustebinti, kad šis renginys turėjo dvi savarankiškas dalis – menininkų darbų parodą ir koncertinę dalį, kurios labai derėjo ir papildė viena kitą.

Pirmą kartą paroda „Lietuva Čekijos menininkų darbuose“ buvo atidaryta 2016 m. rugpjūčio 3 d. Brno miesto Čekijoje savivaldybės meno galerijoje Křížová chodba. Šioje parodoje Čekijos lietuvių bendruomenė pristatė plačiajai visuomenei Čekijos menininkų darbus, kurie yra susiję su Lietuva, tai yra kūrinius, atspindinčius Lietuvos istoriją, folklorą, baltų kultūrą ar tiesiog įspūdžius iš šalies. Parodoje eksponuojama apie 50 piešinių, graviūrų, fotografijų, skulptūrų, tapybos darbų, austų juostų ir kt. Darbuose užfiksuota tai, ką autoriai matė Lietuvoje ir kas jiems atrodė įdomiausia – mūsų praeitis, kelias į laisvę, tyra gamta, baltų mitologija.

Fotografas Vaclavas Podestatas (Václav Podestát) pristato juodai baltas Kauno, Nidos (1989) ir Vilniaus (2007) nuotraukas, kuriose daugiausia fotografuoti žmonės. 2005 m. menininkas Kaune surengė savo darbų parodą. Fotografas Lubomiras Kotekas (Lubomír Kotek) Lietuvoje lankėsi Nepriklausomybės atkūrimo metu, todėl jo darbuose atsispindi to meto aktualijos ir žmonių emocijos. Dailininkas Jaromiras Kotisa (Jaromír Kotisa) ne kartą svečiavosi Lietuvoje, tad jos vaizdai nuolat lydi jo kūrybą. Parodoje pristatytas dailininko sukurtas Lietuvos globėjo šv. Kazimiero atvaizdas. Grafiko Vojtecho Jirasko (Vojtĕch Jirásko) darbai parodoje matomi per jo lietuvių pasakų tekstų iliustracijas (Eglė žalčių karalienė ir kt.). Skulptorius ir grafikas Janas Fibigeris (Jan Fibiger) taip pat domisi Baltijos šalimis. Parodoje pristatoma jo sukurta baltų merginos skulptūra su gėlių vainiku ant galvos. Jo darbuose ryškūs geometrinių raštų, pynių, spiralių motyvai, simbolika, dvasiniai ir kultūriniai ryšiai. Fotografo Petro Dvoržačeko (Peter Dvořáček) darbai daugiausia skirti Lietuvos gamtai, nes jis daug keliavo po Lietuvą ir tos kelionės jam visam laikui paliko naišdildomus pėdsakus širdyje.

Žavi tapytojo Radoslavo Kočiaro (Radoslav Kočár) nutapyti senojo Vilniaus kampeliai, kaimo lygumos su šen ten išsibarsčiusiomis sodybomis, pievos, kuriose ganosi galvijai, akį stebina švarūs ežerai, miškai, Baltijos pajūrio kopos. Dailininkės Lenkos Benešovos (Lenka Benešová) darbuose tiesiog šviečia lietuviški audinių raštai, margučiai, tautinės juostos. Karelas Ševčikas (Karel Ševčík) yra stažavęs Lietuvoje, ir jo keramikoje atsispindi Lietuvos kaimas ir jo simboliai.

Atidaryme koncertavo folkloro grupė „Elnyaz“ iš Čekijos Respublikos – Daša Vanova (Dáša Vanová) ir Peteris Dvoržačekas (Peter Dvořáček). Vokalistė Daša nuo mažumės mėgo liaudies dainas, pati jų mokėsi įvairiomis kalbomis. Instrumentininkas Peteris jaunystėje visur nešiojosi gitarą, tačiau vėliau perėjo prie Rytų instrumentų, kuriuos jis kolekcionuoja, rekonstruoja ar net gamina. Koncerto metu jie pristatė Lietuvos archajiškąją muzikinę kultūrą, dainavo kalėdines, folklorines dainas, sutartines. Muzikantai yra įsimylėję lietuviškąjį folklorą, gilinasi į jo ištakas, tą patį kūrinį atlieka lietuvių ir čekų kalbomis. Daša ir Peteris mokėsi Lietuvoje, išmoko lietuvių kalbą, iki šiol bendrauja ir mokosi iš Lietuvos muzikantų. Atlikėjai kalbėjo, kad jie gilinasi į rytų muzikines kultūras, tik nepaaiškino, kas tie Rytai. Lietuviškas folklorines dainas lydėjo rytietiško būgno garsai, todėl, šių ritminių garsų lydimi mūsų kūriniai skambėjo labai maloniai, tik šiek tiek kitaip, negu mums įprasta. Daša prisipažino, kad lietuviškos kanklės jos namuose atsirado gal prieš dvi dešimtis metų, tačiau ilgai gulėjo nenaudojamos. Vis dėlto dabar ji prie jų sugrįžo ir koncerte kankliavo savo dainas.

Apie galimybę surengti tokią parodą Lietuvos ir Čekijos draugiją informavo Čekijos ambasados darbuotoja Laura Vancevičienė. Draugija ėmėsi ieškoti parodai erdvės, kurioje būtų gausu neabejingų menui ir tarptautiniams ryšiams žmonių. Tinkamiausia mums pasirodė VGTU galerija A, į kurią nuolat užsuka Lietuvos ir užsienio šalių studentai, akademinės bendruomenės darbuotojai. Malonu, kad biblioteka mielai sutiko ir labai daug prisidėjo profesionaliai rengiant šį renginį. Ypač esame dėkingi parodos kuratorei VGTU bibliotekos darbuotojai Sigutei Urbonavičienei.

Negalima nepaminėti stilingo parodos katalogo, kuriame skelbiami ambasadoriaus B. Mazaneko ir garbės konsulo P.Slačalos sveikinimai bei jautrus Vaido Šeferio komentaras ,,Per kito akies prizmę“, pristatomi parodos autoriai ir jų kūriniai. Elegantiškos leidinio grafikos autorius – Radekas Kočiaras (Radek Kočár).

Parodos atidaryme dalyvavo gausus būrys draugijos narių, kurie turėjo progą pabendrauti su atvykusiais svečiais, pasižiūrėti menininkų darbų ir pasiklausyti įdomių atlikėjų. Paroda veiks iki 2017 m. spalio 25 d., o po to keliaus į Kauną.

P1030714
Vakarą pradėjo duetas iš Čekijos –  D. Vanova ir P. Dvoržačekas

P1030711

Kalba ambasadorius B.Mazanekas, dešinėje: vertėja L. Vancevičienė

P1030713

Kalba Lietuvos Respublikos garbės konsulas Brno mieste P. Slačala

P1030715

Svečius ir šeimininkus sveikina Lietuvos ir Čekijos draugijos pirmininkas prof.  A. V. Valiulis

 

P1030720

Parodoje – skulptūros, tautinės juostos, tapyba…

P1030719P1030722
Pokalbis prie tapybos darbų – VGTU bibliotekos direktorė I. Kasperaitienė (kairėje) ir Čekijos lietuvių bendruomenės valdybos narė V. Kočiarova

P1030717

Parodą apžiūri ilgametis draugijos narys prof. Gytis Juška

IMG_20170919_172426
Tapybos darbuose – pažįstami lietuviškos gamtos…

senam 20170921_120847 (1)

… ir Vilniaus vaizdai

Gsale_20170919_173622

Parodos atidaryme – Lietuvos ir Čekijos draugijos  nariai, akademinės bendruomenės atstovai

IMG_20170919_174915

Rašyti komentarą