UŽUPYJE NUOTAIKINGAI PAMINĖTA ČEKIJOS VALSTYBINGUMO DIENA

rugsėjo 29, 2020 Naujienos Komentarų nėra

2020 rugsėjo 25 d. Vilniuje linksmai ir iškilmingai paskelbta Užupio Respublikos konstitucija čekų kalba, atidengta lenta su jos tekstu. Gausiai susirinkę vilniečiai, Užupio rajono gyventojai, Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai klausėsi čekų kompozitorių muzikos. Renginį pradėjo Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis. Proga šiam įvykiui pasirinkta neatsitiktinė  – rugsėjo 28 d. minima Čekijos valstybingumo diena, susieta su šalies globėjo šv. Vaclavo diena. Jos garbei nuskambėjo Čekijos Respublikos himnas, kurį giedojo ČR ambasadorius Vytas Korseltas (Vít Korselt), grupė čekų karių, atvykusių iš savo tarnybos Rukloje,  ambasados darbuotojai. Po visų kalbų, rimtų sveikinimų ir linksmų papokštavimų ambasadorius pakvietė susirinkusius į Užupio kavinę paskanauti čekiško alaus, vyno, guliašo ir Vienos dešrelių.

Lietuvos ir Čekijos draugija parengė šiam įvykiui skirtą savo kreipimąsi:

- Gerbiamasis Užupio Respublikos premjere, gerbiamieji šio svarbaus diplomatinio akto paskelbimo čekų kalba dalyviai, dėkojame, kad leidote tarti žodį ir Lietuvos ir Čekijos draugijai. Jos nariai ir anksčiau ne kartą lankėsi Užupio Respublikoje, bet visada jautėsi kaip Šengeno vizos neturintys atvykėliai iš kaimyninių rytų valstybių. Kartais nuo kairiojo Vilnelės kranto ilgesingai žiūrėdavome į verdantį gyvenimą dešiniajame krante. Mes tikėjome, kad ta situacija pasikeis, tik nežinojome kada. Laikai, kai husitų vadas Janas Žižka su savo kariauna, petys į petį kartu kovojo prieš bendrus priešus, jau nugulė į istorijos
paveldą. Kaip žinia, valstybės savo diplomatinius žingsnius planuoja. Mums atrodė, kad Čekija planuoja būti šio diplomatinio dokumento paskelbimo pirmajame šimtuke. Klydome. Istoriškai ji bus net pirmajame penkiasdešimtuke. Savo ruožtu norime ką nors protingo palinkėti Užupio respublikai. Čekų filosofas ir humanistas Šveikas yra skelbęs: „Valdžia, sumaniusi pabranginti alų, yra pasmerkta žlugti“, jam pritaria mūsų didieji Rytų kaimynai, sakydami: „Valdžia, sumaniusi pabranginti degtinę, yra pasmerkta žlugti“. Panaši grėsmė gali kilti ir Užupio respublikai, jei jos valdžia sumanys pabranginti kavą tiek, kiek pastaruoju metu pabrango kirpėjų paslaugos.
Džiaugiamės, kad Užupio Respublikos konstitucijos tarptautiniu pripažinimu toli lenkiate Abchaziją ar Padniestrės respubliką, ir linkime, kad, kaip sakė lietuvių klasikas Juozas Erlickas, tvarkydami ir gražindami Užupį, neatiduotumėte žmonėms širdies, nes beširdžių pas mus ir taip per akis.

Humoristinė Užupio Respublika įkurta 1998 m. balandžio  1 d.

Algirdas Vaclovas VALIULIS

IMG_20200925_183135
Kalba Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Vytas Korseltas (Vít Korselt)

IMG_20200925_180612
Iš kairės – Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis, Čekijos Respublikos ambasadorius V. Korseltas, misijos vadovo pavaduotojas Tomaš Vostrý ir kiti svečiai

IMG_20200925_dr nariai
Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai šventėje

IMG_20200925_181047
Nuotaikingus čekų kūrinius atlieka vokalinė grupė

Rašyti komentarą