2023 rugpjūčio 12 d. Paliesiaus dvare (Ignalinos raj.) nuskambėjo klasikinės muzikos koncertas, kuriame Lietuvos klausytojams įvairius kūrinius pristatė atlikėjai Jean-Marc Luisada (fortepijonas, Prancūzija) ir Talich Quartet (Talicho styginių kvartetas, Čekija): Jan Talich (I smuikas), Roman Patočka (II smuikas), Michal Kaňka (violončelė), Radim Sedmidubský (altas). Jean-Marc Luisada teigia esąs XIX a. žmogus, kuris pabrėžia mylintis slypinčią muzikoje praeitį. Pianistas garsėja kaip fortepijono poetas, pasižymintis išskirtine gracija ir netikėtomis interpretacijomis, apdovanotas Prancūzijos ordinais už nuopelnus meno ir literatūros srityje.
Talicho kvartetas žinomas kaip vienas geriausių styginių kvartetų pasaulyje, puikiai reprezentuojančių Čekijos muzikos meną ir tradicijas. Talicho kvartetas, kurį sudaro prestižiniai muzikantai, augo ir vystėsi jau daugiau kaip penkiasdešimt metų bei reprezentuoja čekų muzikos meną visame pasaulyje. Kvartetą 1964 m. įkūrė Janas Talichas, pavadinęs jį savo dėdės Václavo Talicho, žymaus pagrindinio Čekijos filharmonijos orkestro dirigento, dirigavusio 1919‒1939 m., garbei. Talicho kvartetas yra koncertavęs Los Andžele, JAV, Monrealyje, Kanadoje ir daug kartų Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Koncerto programoje buvo atliekami Antoníno Dvořáko ir Johanneso Brahmso kūriniai.
Nors koncerto erdvę supo akmeninių sienų griuvėsiai, tačiau buvo išskirtinė akustika ir muzika skambėjo labai puikiai. Nuo Vilniaus iki Paliesiaus dvaro apie 130 km., todėl į koncertą atvyko tik keli Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai. Koncerte dalyvavo Čekijos Respublikos ambasados Lietuvoje vadovo pavaduotojas, ministras patarėjas Tomáš Vostrý, ambasados pirmoji sekretorė Marie Stojanovová, ambasados darbuotoja Laura Vancevičienė ir išties daug klausytojų. Atlikėjai mielai sutiko nusifotografuoti draugijos svetainei, na o mes jiems palinkėjome gerų įspūdžių Lietuvoje.
Trumpai apie dvarą. 1671 m. istoriniuose dokumentuose minimi Paliesiaus dvaro savininkai Tyzenhauzai. Paliesiaus dvaras garsėja koncertų sale „Pasaga“, kurioje vyksta kultūros renginiai, tapybos parodos. Sale tapo buvę dvaro tvarto griuvėsiai, apsupti stiklo „kiautu“. Sklando legendos, kad dėl unikalios pasagos formos koncertų salės akustikos klasikinės muzikos garsenybės aplenkia net sostinės sales ir specialiai atvyksta koncertuoti tik į Paliesiaus dvarą. 2017 m. čia vyko Lietuvos ir Čekijos draugijos nario Jono Butkevičiaus tapybos paroda „Sąskambių ritmai“. Dvaro ansamblyje veikia fizinio krūvio terapijos klinika, restoranas ir mini SPA. Vyno rūsyje laikoma daugiau kaip 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų, organizuojamos vyno pažinimo (degustacijų) popietės. Teritorija apjuosta originalia lauko riedulių tvora, įrengti pėsčiųjų takai. Senojo dvaro parke auga klevai, uosiai, tuopos, liepos, kurios mena kelis šimtus metų. Parką puošia saugomas botaninis gamtos paveldo objektas – 25 m aukščio Paliesiaus ąžuolas bei natūraliai trykštantis vandens fontanas. Atsinaujinęs dvaras tapo brandžiu kultūros ir sveikatinimo centru.
Parengė A.V.V.
Koncerto metu (iš kairės): Jan Talich (I smuikas), Roman Patočka (II smuikas), Jean-Marc
Luisada (fortepijonas), Michal Kaňka (violončelė), Radim Sedmidubský (altas)
Talicho kvartetas ir Čekijos ambasados darbuotojai: (iš kairės) Roman Patočka, Jan Talich, ambasados pirmoji sekretorė Marie Stojanovová, Michal Kaňka, misijos vadovo pavaduotojas Tomáš Vostrý, Radim Sedmidubský
Laura Vancevičienė ir Irena Valiulienė koncerto pertraukoje
Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai Leonas Paliokas, Irena Valiulienė ir Aldona Paliokienė Paliesiaus dvaro parke