LUBOŠO ŠVECO KNYGA LIETUVIŠKAI IR DAUGYBĖ KITŲ ČEKIŠKŲ AKCENTŲ

vasario 18, 2018 Naujienos Komentarų nėra

Ateinantį savaitgalį vyksianti Tarptautinė Vilniaus knygų mugė žada daugybę malonių staigmenų čekų istorijos ir kultūros gerbėjams. Daugumai Lietuvos ir Čekijos draugijos narių dar nuo Atgimimo laikų gerai pažįstamas čekų istorikas doc. PhDr. Lubošas Švecas (Luboš Švec, g. 1961)) pristato savo knygą „Perestroika, Baltijos respublikos ir Čekoslovakija 1988-1991 metais“ („Margi Raštai“, 2017). Susitikimas įvyks 2018 m. vasario 23 d., penktadienį, 17.00 val. mugės 3.2 salėje, jame taip pat dalyvaus Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumilas Mazanekas (Bohumil Mazánek), mūsų draugijos narė doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė, apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas. Renginys vyks lietuvių ir čekų kalbomis.

1514465564_perestroika-baltijos-respublikos-ir-cekoslovakija-1988-1991m_213_233
Netikėtas Sovietų Sąjungos imperijos žlugimas iki šiol daugeliui istorikų ir politologų kelia klausimą, kodėl ši tvirta komunistinė jėga taip staiga ir lengvai nebeteko savo galių. Kam buvo reikalingi visi sovietologų atlikti tyrimai, jei negalėjo prognozuoti imperijos griūties? Kas gi vis dėlto įtakojo Sovietų Sąjungos žlugimą? Į pateiktus klausimus nėra ir negali būti
vienareikšmio atsakymo. Knygoje analizuojamos Aksominės revoliucijos Čekoslovakijoje ir Dainuojančios revoliucijos Baltijos regione priežastys, sąsajos ir tarpusavio įtakos. Įvykiai nagrinėjami Čekoslovakijos politikos kontekste. Baltijos regiono problematikos samprata buvo susijusi su Čekoslovakijos vyriausybės ir visuomenės laikysena ne tik Baltijos
revoliucijos atžvilgiu, bet buvo svarbus ir požiūris į M. Gorbačiovo perestroiką, komunistinės sistemos griūtį ir ją lydėjusį Sovietų Sąjungos iširimą.
Šiuo metu L. Švecas dėsto naująją Vidurio Rytų Europos ir Pietryčių Europos moderniąją istoriją Karolio universiteto Socialinių mokslų fakulteto Tarptautinių studijų institute. Jis yra vienas pirmosios čekų kalba išleistos Baltijos šalių istorijos autorių (Dějiny pobaltských zemí, 1996), Čekoslovakijos ir Pabaltijo šalių santykių analizės tarpukario laikotarpiu (Československo a pobaltské státy, 1918-1939) autorių bei daugelio straipsnių, nagrinėjančių XIX ir XX a. istoriją bei čekų visuomenės santykius su Baltijos šalimis, autorius.

svec ir maz

L. Švecas (kairėje) ir ambasadorius B. Mazanekas  šios knygos čekų kalba  pristatyme Vilniuje 2014 m.

Vasario 22 -25 d. ,,Knygų šalies” kūrybinėje studijoje, 4 salėje, bus eksponuojamos gražiausios 2016 metų knygos iš Čekijos. Šį konkursą organizuoja Čekijos raštijos institutas. Konkurse Čekijos leidyklose sukurtos ir Čekijos spaustuvėse išspausdintos knygos vertinamos pagal grafinį apipavidalinimą, iliustracijas ir grafinį knygos vaizdą. Premijos teikiamos septyniose kategorijose: mokslinė literatūra; grožinė literatūra; literatūra vaikams ir jaunimui; vadovėliai ir mokomosios knygos; katalogai ir albumai; bibliofilinės ir autorinės knygos bei iliustravimo ir leidybos studentų darbai.
Šioje salėje su lankytojais bendraus ir savo kūrybą pristatys Patrikas Antczakas (Patrik Antczak, g. 1986), talentingas iliustruotojas ir grafikos dizaineris iš Čekijos, nacionalinės premijos (dizaino studentų darbų kategorijoje) laureatas (2014).
. Patrikas sukūrė interaktyvią abėcėlės pažinimo knygą „Alfabeta“ (2016), kuri tais pačiais metais laimėjo „Golden Ribbon“ – geriausio metų knygos vaikams iliustruotojo prizą ir antrą vietą konkurse „Gražiausios Čekijos knygos
2016“ mokomųjų knygų kategorijoje.
Patrikas Antczakas sako, kad jį įkvepia pati popieriaus medžiaga, domisi jo interaktyvumo galimybėmis – pavyzdžiui, popieriaus garsu, erdviniais paveikslais, vadinamaisiais pop-ups. Mugėje dailininkas ves dirbtuvėles „Alfabeta“, kuriose vaikai žaisdami pažins abėcėles raides. Su kiekviena raide mažasis dalyvis patirs nuostabų nuotykį – išskraidins astronautą į kosmosą, garlaiviu pasiplaukios po upę, išmoks kelio ženklų. Dirbtuvėlės skirtos vaikams nuo 3 metų. Štai jų tvarkaraštis:

Vasario 22 d. (ketvirtadienį)
11.00–13.00 | Kūrybinė studija, 4 salė
„Alfabeta“ dirbtuvės su iliustruotoju Patriku Antczaku.
15.00–16.00 | Salė 5.3
Patrikas Antzcakas pristato savo kūrybą ir knygą „Alfabeta“
(„Page Five“, Čekija).
Vasario 23 d. (penktadienį)
14.00–16.00 | Kūrybinė studija, 4 salė
„Alfabeta“ dirbtuvės su iliustruotoju Patriku Antczaku.
Vasario 25 d. (sekmadienį)
13.00–16.00 | Kūrybinė studija, 4 salė
„Alfabeta“ dirbtuvės su iliustruotoju Patriku Antczaku.

Dar vienas renginys – tarptautinis festivalis „Lustr“. Tai visą savaitę besitęsianti iliustracijos šventė su dirbtuvėmis, paskaitomis, diskusijomis, parodomis, filmų peržiūromis, leidinių vartymu, susitikimais, naujomis pažintimis, idėjomis ir sumanymais. Festivalis siekia skleisti žinią, kad iliustracija yra ne tik knygos papildas, bet atskira visavertė meno niša. Pagrindinė festivalio idėja ir tikslas – leisti po vienu stogu susitikti jauniesiems ir jau gerai žinomiems profesionaliems kūrėjams, dalytis žiniomis, keistis idėjomis, naujienomis, susipažinti su vyraujančiomis pasaulinėmis tendencijomis.
Festivalį „Lustr“ organizuoja Věra Mezunáníková, Ilona Polanská iš iliustruotojų asociacijos „Čekijos iliustruotojai“ kartu su knygyno „Page Five“ entuziastais Naděžda Sheshuková ir Františeku Kastu, kurie 2014 m. šį renginį ir sumanė. Festivalio iniciatoriai nuolat dalijasi informacija apie vykstančius renginius, rekomenduoja jaunuosius iliustruotojus laikraščiams, žurnalams, dizaino studijoms bei agentūroms.
Vasario 23 d. (penktadienį) 18.00–19.00 val. salėje 1.3 vyks festivalio „Lustr“ pristatymas. Jame dalyvaus Lina Itagaki, Naděžda Sheshukova, P. Antczakas.
Mugėje neužmirštas ir kinas! Čekijos Respublikos ambasada, bendradarbiaudama su Lietuvos kultūros institutu, maloniai kviečia  Vilniaus tarptautinės knygų mugės metu, vasario 25 d., sekmadienį, 14.30 val. Knygos kino salėje pažiūrėti Čekijos 100-mečiui skirtą filmą „Aš aptarnavau Anglijos karalių“ (Obsluhoval jsem anglického krále), rež. Jiří Menzel, 2006, Čekija, 120 min., komedija, čekų kalba su lietuviškais subtitrais. Filmą pristatys Čekijos Respublikos ambasadorius Bohumilas Mazanekas ir kino kritikė Mantė Valiūnaitė.
Tad neblėstančių spūdžių, įdomių pažinčių ir viso glėbio puikių knygų!

Rašyti komentarą