Norėdamos supažindinti jaunuosius menininkus, pedagogus ir platesnę visuomenę su čekų liаudies ir profesionaliąja muzika, Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos ir Čekijos draugija bei Vilniaus menų studija „Garsas ir spalva“ surengė pirmąjį Lietuvos jaunųjų atlikėjų čekų muzikos konkursą – festivalį „Čekų parafrazės“. 2021 m. birželio 18-ąją Čekijos Respublikos ambasadoje Vilniuje nuskambėjo baigiamasis šios įsimintinos jaunųjų talentų šventės akordas – apdovanojimų įteikimas konkurso – festivalio dalyviams ir jaunųjų atlikėjų koncertas.
Kai prieš porą mėnesių Čekijos ambasada ėmėsi realizuoti šį sumanymą, atrodė, kad dėl epidemijos renginys bus visai kuklus, bet jis viršijo bet kokius lūkesčius – norą dalyvauti konkurse pareiškė net 123, o festivalyje – per 40 atlikėjų iš visos Lietuvos (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Rokiškio, Kretingos, Plungės, Alytaus, Mažeikių, Jurbarko, Trakų, Jonavos, Pabradės, Ukmergės, Utenos, Gargždų, Nemenčinės…). Ruošdamiesi pasirodymams, palyginti greitai jaunieji artistai išmoko naujų čekų kompozitorių ar liaudies muzikos kūrinių. Lietuvos ir Čekijos draugija mielai prisijungė prie šio renginio organizavimo. Čekijos ambasadai atvėrus savo erdves, kiekvienas jaunasis atlikėjas gali sakyti, kad, būdamas Vilniuje, buvo ir Čekijoje, nes pagal tarptautinius susitarimus ambasados teritorija yra tos valstybės teritorija. Vertinimo komisijai vadovavo viešnia iš Čekijos Respublikos, pianistė ir pedagogė Hana Dvořáková. Komisijos nariais buvo pianistas Donaldas Račys ir fortepijono mokytoja, ekspertė, koncertmeisterė Liudmila Kašėtienė, vokalistus vertinti sutiko Giedrė Zeicaitė (sopranas) ir dainininkė ir pedagogė Raimonda Tallat-Kelpšaitė, stygininkus – smuikininkas Konrad Levicki ir violončelininkė Ramutė Kalnėnaitė. Nuotolinio jaunųjų atlikėjų čekų muzikos konkurso – festivalio „Čekų parafrazės“ dalyviai savo pasirodymuose galėjo atlikti harmonizuotą, aranžuotą čekų liaudies dainą, originalią kompozitoriaus dainą, arijetę, ariją. Vokalinės muzikos kūriniai turėjo būti atliekami originalo kalba, akompanuojant koncertmeisteriui. Festivalio dalyviai galėjo atlikti laisvai pasirinktą vieną bet kokio stiliaus, žanro ir laikmečio čekų kompozitoriaus kūrinį. Visų grupių konkurso dalyviai turėjo atlikti du skirtingo charakterio, originalius akademinės muzikos kūrinius, kurių vienas turėjo būtinai būti čekų kompozitorių ar liaudies muzikos kūrinys. Konkurso dalyvių amžius galėjo būti nuo 6 iki 19 metų. Visi festivalio ir konkurso dalyviai gavo gražius diplomus ir dovanėles, o jų mokytojai padėkos raštus.
Savo ruožtu Lietuvos ir Čekijos draugija keturis dalyvius apdovanojo draugijos diplomais ir dovanėlėmis už gražiausiai atliktą čekų muzikinį kūrinį. Maestro doc. Gediminas Kviklys organizavo lygiagrečią atliktų kūrinių perklausą ir skyrė draugijos diplomus: jaunųjų pianistų grupėje Nemenčinės muzikos mokyklos moksleivei Justinai Meškunec už Antonino Dvořáko Siuitos op.98, A-dur, I dalies „Moderato“ atlikimą; jaunesniųjų stygininkų grupėje Vilniaus B. Dvariono DMM moksleivei violončelininkei Marijai Sokolovai už Antonino Dvořáko pjesės „Když mne stará matka zpívat učívala“ atlikimą; vyresniųjų stygininkų grupėje Nacionalinės M.K Čiurlionio menų mokyklos moksleivei smuikininkei Saulei Asevičiūtei už Antonino Dvořáko Romantinės pjesės Nr.1 atlikimą. Draugijos diplomą pelnė ir jauniausioji Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivė Veronika Ramoškaitė už dviejų čekų ir čekų-moravų liaudies dainų atlikimą.
Kaip ir kiti renginio organizatoriai, labai džiaugiamės šio čekų muzikos festivalio populiarumu ir dalyvių gausa, dėkojame konkurso atlikėjų vertintojams, organizacinei komisijai, ir ypač Laurai Vancevičienei už įdėtą didelį darbą ir tikimės, kad ši graži iniciatyva neišblės, o tęsis ir ateityje.
A.V.V.
Nuotraukose – akimirkos iš baigiamojo „Čekų parafrazių“ renginio 2021 m. birželio 18 d.