PRISIMINĖME VACLAVĄ HAVELĄ, SVAJOJUSĮ APIE SĄŽININGĄ POLITIKĄ

lapkričio 4, 2021 Naujienos Komentarų nėra

2021 m lapkričio 2−4 dienomis Lietuvoje lankėsi Čekijos Respublikos Senato delegacija,vadovaujama Senato Pirmininko Milošo Vystrčilo (Miloš Vystrčil). Kartu į Lietuvą atvyko Čekijos Mokslų akademijos, Pramonės ir prekybos ministerijos, Pramonės ir transporto konfederacijos atstovai. Delegacija dalyvavo parodos „Vaclavas Havelas. Politika ir sąžinė“ pristatyme. Į jį  kartu su kitais visuomenės atstovais buvo pakviesti Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai.
Lapkričio 3 -ąją Seimo Vitražo galerijoje plakatų  parodos atidaryme kalbėjo Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Čekijos Respublikos Senato Pirmininkas Milošas Vystrčilas, LRS Tarpparlamentinių ryšių su Čekijos Respublika pirmininkas Vytautas Juozapaitis, ČR ambasadorius Lietuvoje Vytas Korseltas (Vít Korselt). Seimo Pirmininkė pažymėjo: „Esame dėkingi Čekijai, neabejotinai prisidėjusiai prie Vidurio ir Rytų Europos, įskaitant Lietuvą, išlaisvinimo iš komunistinio Sovietų Sąjungos režimo. Vertinu draugiškus ir intensyvius dvišalius santykius, glaudų bendradarbiavimą Europos Sąjungoje, NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose.“

Paroda skirta paminėti  Vaclavo Havelo (1936 – 2011) 10-osioms  mirties metinėms. Ji jau buvo pristatyta Graikijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Armėnijoje, Gruzijoje, keliose Pietų Amerikos valstybėse ir kitur. Vaclavas Havelas – vienas iš Aksominės revoliucijos lyderių, politikas, Čekoslovakijos, o vėliau ir Čekijos prezidentas, žinomas dramaturgas, absurdo pjesių autorius, intelektualas, disidentas, bohemos žmogus. Bendraujant su juo atrodė, kad jam nuolat reikia pagalbos, ir tai pritraukė daugybę žmonių, nes jie matė jo gebą užjausti, rūpintis ir padėti. Daugelis jį vertina kaip pasaulinio garso asmenybę, pripažįsta jo, reikšmingo šiandienos mąstytojo, vaidmenį. V. Havelo mintys apie laisvę ir nelaisvę, pasirinkimą ir iššūkius kartais yra nemalonios, bet iki šiol svarbios šiandieniniame pasaulyje. Primirštos V. Havelo mintys šiandien nuskamba ypač stipriai ir pranašiškai. V. Havelas buvo taikus politikas, tačiau jo žodžiai neleidžia nurimti, kaip ir jo iškeltas klausimas, ar politika gali būti sąžininga ir morali. Havelas bent jau svajojo apie sąžiningą politiką, o kad jo nebuvo klausomasi, ar net iš jo kalbų buvo tyčiojamasi, tai nebuvo V. Havelo kaltė. V. Havelas turėjo nuostabią dovaną išjuokti beprasmiškas kompartijos klišes, o gebėjimas įžvelgti šviesą baimėje padarė jį visiškai bebaimį. Tuo metu, kai niekas neįsivaizdavo, ar kada nors bus įmanoma pasipriešinti režimui, Havelas suprato, jog „viltis nėra įsitikinimas, kad kažkas pavyks gerai, bet įsitikinimas, jog kažkas turi prasmę, nepaisant kaip tai baigsis“.
Ši paroda – galimybė mums prisiminti išskirtinę asmenybę, kurios padrąsinimai ir pagalba buvo svarbūs Lietuvai, prieš daugiau nei 30 metų siekusiai atkurti nepriklausomą valstybę. 1994 m. viešėdamas Lietuvoje, susitikime su Lietuvos ir Čekijos draugijos nariais V. Havelas kalbėjo: „Žinau, kad Lietuvoje labai domimasi čekų kultūra, kad ten verčiamos čekiškos knygos ir yra vertinamas čekų teatras, muzika bei vaizduojamasis menas. Visa tai būdinga Lietuvos ir Čekijos draugijos veiklai. Aš pats džiaugiuosi, kad į lietuvių kalbą buvo išverstos ir kai kurios mano knygos, netgi tokiu metu, kai jos negalėjo būti išleistos mano tėvynėje ir kada aš, aišku, dar toli gražu nebuvau prezidentas“.

Parodą parengė Janas Hronas (Jan Hron), bendradarbiaudamas su Čekijos Respublikos Totalitarinių režimų tyrimų institutu, Vaclavo Havelo biblioteka ir Čekijos kultūros sklaidos centru „Czech Centres“.

A.V.V.

 

Screenshot 2021-11-04 at 19.17.02
Lietuvos ir Čekijos draugijos nariai su Čekijos Respublikos Senato Pirmininku Milošu Vystrčilu (antras iš dešinės)

Screenshot 2021-11-04 at 19.16.30
Grupė Lietuvos ir Čekijos draugijos narių kartu su parodos atidaryme koncertavusiais muzikantais

Rašyti komentarą