SUSITIKIMAS ČEKIJOS RESPUBLIKOS AMBASADOJE

vasario 10, 2015 Naujienos Komentarų nėra

2015 02 09 Čekijos Respublikos ambasadoriaus Bohumil Mazánek kvietimu draugijos Tarybos nariai apsilankė Čekijos Respublikos ambasadoje. Įvyko turiningas pokalbis, kuriame aptarti ambasados ir draugijos bendradarbiavimo klausimai, pasikeista nuomonėmis dėl svarbiausių šių metų veiklos krypčių. Garbingo 80 metų jubiliejaus proga ambasadorius pasveikino draugijos pirmininką profesorių Albertą Gurską. Atsakydamas į sveikinimus, A. Gurskas draugijos vardu palinkėjo ambasadoriui sėkmingos kadencijos Lietuvoje ir pakvietė apsilankyti savo darbų parodoje rugsėjo mėn.
Čekijos Respublikos ambasadorius B. Mazánek pažymėjo, kad Lietuvos ir Čekijos draugija, nors ir ribojama galimybių, nuveikė nemažai reikšmingų darbų, stiprindama lietuvių ir čekų ryšius, skleisdama čekų kultūrą mūsų šalyje. Ambasadorius priminė, kad Čekijos Respublikos užsienio reikalų ministerija remia dviejų Lietuvos draugijų – Lietuvos ir Čekijos bei Antonino Dvoržako – veiklą ir jų abiejų veikla vertinama ir tęstina.
Ambasadorius B. Mazánek papasakojo apie šiuo metu derinamą meninį projektą  Čekijos Respublikos prezidento Vaclavo Havelo atminimui Vilniuje įamžinti.  Saulėtekio alėjoje prie Vilniaus universiteto naujojo bibliotekos pastato turėtų atsirasti ,,Havelo suolelis“. Tai gero V. Havelo draugo architekto Bořek Šípek kūrinys, kurį sudaro išliedintas suolelis šalia stalo, iš kurio vidurio išaugęs čekų nacionalinis medis liepa. Šis paminklas primins prezidento V. Havelo viešnagę Vilniuje, kurios metu jam buvo suteiktas Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas. Tada prezidentas universiteto bibliotekoje buvo susitikęs ir su mūsų draugijos nariais.
Čekijos Respublikos ambasadorius taip pat informavo, kad šiais metais ,,Škodos“ automobiliui sukanka 120 metų. Šia proga Vilniaus-Trakų plente atvers duris ,,Škodos“ autosalonas, įvyks automobilių paroda.
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Gediminas Kviklys priminė, kad šie metai Lietuvoje paskelbti Mykolo Kleopo Oginskio metais. Visais laikais Lietuvos, kaip ir visų Europos didikų dvaruose, klestėjo menai, buvo daug muzikuojama. Oginskių dvarai garsėjo savo orkestrais, kuriuose kartu su lietuviais grojo ir čekai muzikantai. Pavyzdžiui, Mykolo Kleopo Oginskio dvare Plungėje orkestro muzikantu tarnavo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, o Mykolo Kleopo senelio Bogdano Oginskio dvaro Rietave orkestrui vadovavo žymus čekų muzikas Josefas Mašekas. Jo atminimui Oginskių dvaruose ruošiamasi atgaivinti senąją muzikavimo tradiciją, kurią turėtų palaikyti, visokeriopai paremti Lietuvos ir Čekijos draugija.
Dr. Liucijus Lapinskas priminė, kad 1850 m. kovo 7 d. gimė Čekoslovakijos pirmasis prezidentas Tomášas Garrigue Masarykas. Jis vadovavo šaliai tuo laikotarpiu, kai labai intensyviai vystėsi Čekoslovakijos ir Lietuvos tarpusavio santykiai. Dvišaliai ryšiai tarpukaryje tapo puikiu naujų valstybių Europos žemėlapyje tarpusavio supratimo ir pagalbos, politinio, ekonominio, karinio ir kultūrinio bendradarbiavimo pavyzdžiu. Tuomet padėti pagrindai sėkmingai stiprinami mūsų laikais. 165-ąjį T. G. Masaryko jubiliejų draugija ketina paminėti atskiru renginiu.
Susitikimo metu trumpai pristatytas Lietuvos ir Čekijos draugijos 20-mečiui skirtas žurnalo ,,Čekija ir Lietuva“ numeris, aptartos tolimesnės žurnalo leidybos galimybės.

Sigita ŠVEDIENĖ
WP_20150209_016 (1)

Rašyti komentarą