UŽDARYTA DIDŽIAUSIA ČEKŲ DAILĖS PARODA LIETUVOJE, SKAMBĖJO ČEKŲ MUZIKA

lapkričio 19, 2017 Naujienos Komentarų nėra

2017 m. lapkričio 18 d. Vilniaus dailės galerijoje baigė darbą Čekijos banko Česká spořitelna kolekcijos tapybos šedevrų paroda. Ją surengė Lietuvos dailės muziejus, bankas Česká spořitelna, Čekijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje bei Lietuvos ir Čekijos draugija. Parodai paveikslai atrinkti iš Česká spořitelna banko filialų Čekijoje, Moravijoje ir Silezijoje.
Parodos uždaryme gausiai susirinkusi Vilniaus visuomenė turėjo progą paklausyti čekų kompozitorių kūrinių, kuriuos atliko solistė Rasa Dzimidaitė (sopranas) ir muzikos virtuozų pora Sonata Zubovienė ir Rokas Zubovas (fortepijonas). Koncertą moderavo muzikas ir atlikėjas Rokas Zubovas. Jis pristatė čekų atgimimo laikotarpio (19 a. antroji pusė) muzikos kūrėjus, pasakojo apie šių kompozitorių kūrybos sklaidą ir pripažinimą Europoje. Daugiausiai dėmesio buvo skirta kompozitoriaus Antonino Dvoržako kūrybai, kalbėta apie jo draugystę su kompozitoriumi Richardu Vagneriu. Buvo atlikti jo „Slavų šokiai“,“Legendos” ir kiti kūriniai. Rasa Dzimidaitė puikiai atliko A. Dvoržako operos „Rusalka“ Undinės ariją. Po I pasaulinio karo nutrūko muzikinė romantizmo tradicija. Ją pakeitė modernizmas ir kitos kryptys. Vienu iš naujosios epochos čekų kompozitorių ir teoretikų buvo Alois Haba, kuris praktikoje įgyvendino ketvirtinių tonų sistemą. Ketvirtinių tonų sistemos pagrindas yra pustonių skaidymas į dar smulkesnes dalis, būtent į ketvirtinius tonus. R. Zubovo žodžiais, „A. Haba pakeitė muzikos formą, struktūrą ir išvaizdą, įvesdamas savo kūriniuose netematizmą (temų nepasikartojimą), o jungdamas muzikines mintis ritmikos ir veikalo ūpo panašumais“. R. Zubovas atliko A. Habos 1921 m. sukurtą „Groteskišką pjesę“.
Koncerto pabaigoje buvo atskleisti lietuvių kompozitorių ryšiai su modernizmo epochos čekų kompozitoriais. Vienu iš tokių kompozitorių buvo Vladas Jonas Jakubėnas (1904-1976). Jis buvo išties daugelypės veiklos asmenybė: kompozitorius, pianistas, koncertmeisteris, publicistas, muzikos kritikas, visuomenės veikėjas, pedagogas. Per A. Habą jis įsiliejo į Europos muzikos modernizmo srovę. Koncerto metu buvo atlikti 5 šokiai iš V. J. Jakubėno baleto „Vaivos juosta“. Galime tik džiaugtis, kad Lietuvos ir Čekijos draugija savo kukliu įndėliu galėjo prisidėti prie šios parodos organizavimo, nes, atrodo, kad ši ekspozicija buvo pati didžiausia Čekijos dailės paroda, kada nors pristatyta Lietuvos muziejuose.

A.V.V.

20171118_par uzd

20171118_sale

Algirdo Vaclovo VALIULIO nuotraukose – akimirkos iš baigiamojo koncerto

Rašyti komentarą