XVIII a. ČEKŲ IR ITALŲ MUZIKOS GARSAI PALIESIAUS DVARE

birželio 5, 2024 Naujienos Komentarų nėra

Šiltą šeštadienio popietę (2024 06 01) Paliesiaus dvaras kvietė visus muzikos gerbėjus pasiklausyti reto skambesio XIII a. čekų ir italų sonatų klavesinui. Remiant Čekijos Respublikos ambasadai ir Lietuvos ir Čekijos draugijai, buvo surengtas koncertas „IN ITINERE. Mokytojo ir mokinio muzikiniai dialogai“. Šiame koncerte mokytojos misiją atliko lietuvių ir čekų muzikos profesorė Giedrė Lukšaitė‑Mrázková, o mokinės, jos mokinė – Nijolė Dorotėja Beniušytė (klavesinas, Lietuva-Italija). Nijolė Dorotėja Beniušytė 2009 metais baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos klavesino ir muzikos pedagogikos magistro studijų programas, Lietuvos ir Čekijos draugijos nario doc. dr. Gedimino Kviklio klasę, tolimesnį kūrybinį kelią tęsė
Italijoje. Vėliau studijavo Prahos Mūzų menų akademijoje (HAMU), prof. Giedrės Lukšaitės- Mrázkovos vadovaujamoje klavesino klasėje. Giedrė Lukšaitė‑Mrázková dėsto klavesiną HAMU nuo 1981 m., nuo 1999 m. jai suteiktas profesorės vardas. Giedrė Lukšaitė‑Mrázková su klausytojais dalijosi įžvalgomis apie Austrijos, o kartu ir Čekijos dvarų muzikos kultūrą XIII a., imperatoriaus ir kitų didikų samdytus muzikus, kompozitorius, jų atliekamą muziką ir gyvenimą. Nijolė Dorotėja Beniušytė pristatė italų kompozitorių Pietro Domenico Paradisi (1707–1791), Domenico Scarlatti (1685–1757)
gyvenimo ir kūrybos kelio vingius, kuriamą muziką ir jos išskirtinumą Europos kontekste. Mokytoja ir mokinė koncertą pradėjo, kaip pačios minėjo, gana sunkiu atlikimo stiliumi, t. y. atliko kūrinį kartu – keturiomis rankomis, skambėjo čekų kompozitoriaus Leopoldo Koželucho (Leopold Koželuch, 1747–1818) Sonata op.10, F dur. Taip pat išskirtiniu kūrinių atlikimu keturiomis rankomis atlikėjos ir užbaigė koncertą, dar kartą atkreipdamos dėmesį į išskirtinį kūrinių atlikimo būdą.
Koncerto metu Nijolė Dorotėja Beniušytė atliko Pietro Domenico Paradisi Sonatą A-dur Nr.6 ir Sonatą klavesinui F-dur Nr.5, taip pat Domenico Scarlatti Sonatą A-dur K.208 ir Sonatą C- dur K.86. Giedrė Lukšaitė‑Mrázková atliko Josef Antonín Štěpán (1726–1795) Sonatą B-dur. Paliesiaus dvare susirinkę klausytojai galėjo mintimis ir muzikos garsais nusikelti į Vienos, Prahos, Neapolio, Venecijos XIII a. dvarus, muzika perteikė tuometinę atmosferą ir jauseną.

20240601 4 rank20240601 Pal su gelemis
Algio Jakšto nuotraukose – profesorė Giedrė Lukšaitė‑Mrázková (kairėje) ir Nijolė Dorotėja Beniušytė

20240601_Paliesiaus č
Dalios Bukelevičiūtės nuotraukoje – prof. G. Lukšaitė- Mrázková (kairėje) ir N.D. Beniušytė kalbasi su vakaro dalyviais

AIREVITAL_V1
Gražinos Rėgalienės nuotraukoje – Lietuvos ir Čekijos draugijos narių vardu jos pirmininkė Dalia Bukelevičiūtė (kairėje) dėkoja atlikėjoms

Rašyti komentarą