KOVO 13-ĄJĄ – SUSITIKIMAS SU GARSIU ČEKŲ FOTOMENININKU

kovo 10, 2019 Naujienos Komentarų nėra

Nuo 2019 m. vasario 26 d. „Prospekto“ fotografijos galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) atidaryta  Indržicho Štreito (Jindřich Štreit) fotografijų paroda „Kur namai mano?“. Kovo 13 d., trečiadienį, 17.30 val. šioje galerijoje vyks susitikimas su autoriumi. Čekijos Respublikos ambasada Lietuvoje ir Lietuvos fotomenininkų sąjunga kviečia iš arčiau susipažinti su garsiu čekų meninės fotografijos kūrėju.

Čekų fotografas I.Štreitas viename savo fotografijos projektų stebi sudėtingą ir prieštaringą žmogaus be namų – benamio – pasaulį. Už visuomenės ribų atsidūrusių žmonių likimai jau ne kartą aprašyti įvairiose mokslinėse ir tiriamosiose studijose, įtraukti ne į vieną socialinį projektą, taip pat apgaubti ir begalės kolektyvinių mitų. Čekijoje menininkų, kurie intensyviai ir sistemingai fiksuotų benamio gyvenimą, nėra daug. Būtų galima teigti, kad fotografo požiūriu benamiai ir jų socialiniai portretai priskiriami toms „patrauklioms temoms“. Tačiau juos fotografuodamas fotografas dažnai nė pats to nesuvokdamas jaučiasi tarsi užsienietis ar turistas, patekęs į kultūriniu požiūriu skirtingą aplinką, taigi per porą valandų susidaro atitinkamą nuomonę apie benamius ir ją pateikia visuomenei kaip požiūrį į atitinkamą problemą.

I. Štreitas gimė 1946 m. rugsėjo 5 d.,  1967 m. baigė meno studijas Olomouco miesto F. Palackio universitete. Dirbo dailės mokytoju, buvo mokyklos direktoriumi, vadovavo kelioms galerijoms, už komunistų valdžiai nepriimtiną veiklą (surengė neleistinas fotografijų parodas) buvo nuteistas dešimčiai mėnesių. Išėjęs iš kalėjimo, nebegalėjo dirbti mokytoju. Po 1989 m. Aksominės revoliucijos darbavosi Bruntalo muziejuje, nuo 1994 m. – nepriklausomas fotografas. 1991–2003 m. mokė Prahos menų akademijoje, 1991–1992 m. – Bratislavos menų akademijoje, nuo 1991 m. iki šiol dėsto fotografijos meną Opavos Silezijos universitete.
2000 m. apgynė habilituoto daktaro laipsnį Prahos menų akademijoje, tapo fotografijos meno docentu, nuo 2009 m. profesoriumi Prahos meno, dizaino ir architektūros akademijoje. 2014 m. Bratislavos meno akademijos meno taryba suteikė J. Štreitui honoris causa daktaro vardą.
Nuo 1991 m. dirba su įvairiais projektais Prancūzijoje, Anglijoje, Brazilijoje, Moldavijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Japonijoje, Kinijoje, Rusijoje, taip pat Čekijoje. Vieni žinomiausių jo ciklų – „Moterų kalėjimas“, „Olomouco krašto žmonės“, „Kelias į laisvę“, „Už uždangos“, „Tyli liga“, „Su meile“, „Iš tamsos į šviesą“.
I. Štreitas parengė daugiau kaip 1350 asmeninių ir kolektyvinių parodų, išleido 36 knygas. Jo darbų yra žinomose galerijose – MOMA Niujorke, Vašingtono nacionalinėje galerijoje, Taikomosios dailės muziejuje Prahoje, Moravijos galerijoje ir daugelyje kitų.

Laukiame jūsų „Prospekto“ galerijoje!

Keletas I. Štreito fotografijų

foto paroda
Jindrichas Štreitas. Kur namai mano. 001
Jindrichas Štreitas. Kur namai mano. 005

Rašyti komentarą