VGTU – APIE TESCAN ĮRANGĄ IŠ BRNO

2017 m. kovo 7 d. VGTU Mechanikos fakultete rūmuose Medžiagotyros ir suvirinimo katedroje vyko Lietuvos mokslininkams įdomus seminaras „Skenuojanti elektroninė (SEM) ir Fokusuoto jonų pluošto (FIB) mikroskopija bei jos galimybės“. Seminare apie TESCAN firmos veiklą ir jos gaminamą  mokslinę įrangą kalbėjo atvykęs iš Čekijos Brno miesto firmos darbuotojas Vitezslav Ambrož.

Sparti šiuolaikinio mokslo ir technologijų plėtra reikalauja vis daugiau pažangių mokslinių tyrimų technologijų, kurios gali tenkinti didėjančius ypač didelės vaizdų skiriamosios gebos  ir stebimų struktūrų analizės poreikius. Tiriant įvairias medžiagas svarbu nustatyti jų mechanines, chemines, elektrines, šilumines, optines  ir magnetines savybes. Moderniais tyrimų įrenginiais galima tirti nanostruktūrines, organines, elektronines ir fotonines, kompozitines ir išmaniąsias medžiagas.  Lietuvos universitetuose ir mokslo institutuose  ši ypač moderni tyrimų įranga yra paklausi, nes tik su tokia įranga gauti tyrimai gali konkuruoti mokslinėje erdvėje.

TESCAN ORSAY  yra tarptautinė bendrovė, įsteigta Čekijos Brno mieste, 1991 metais susijungus kelioms mažesnėms Čekijos bendrovėms ir Prancūzijos bendrovei ORSAY Fizika. Čekijos bendrovė TESCAN pirmauja pasaulyje skenuojančiųjų elektroninių  mikroskopų (SEM), o ORSAY Fizika – orientuota jonų ir elektronų pluošto technologijoms. TESCAN istorija yra glaudžiai susijusi su kompanijos “Tesla Brno“ ir Čekijos mokslų akademijos Brno skyriaus veikla. Bendradarbiaujant šioms institucijoms buvo kuriami ir gaminami elektroniniai mikroskopai dar komunistinės eros Čekoslovakijoje. Pirmasis ypač sėkmingas modelis buvo mikroskopas Tesla LST 242, kuris „EXPO 1958“ parodoje  laimėjo aukso medalį. Po Aksominės revoliucijos Tesla buvo padalinta į daug mažų įmonių, kurių dalis ir toliau tęsė darbus elektroninės mikroskopijos srityje. Viena iš šių įmonė buvo TESCAN, kurią įkūrė šeši Tesla inžinieriai. Pavadinimas TESCAN yra kilęs iš žodžių “Tesla“ ir „Skenavimas“ – TESCAN. Šiuo metu beveik 2500 SEM įrenginių naudojami daugiau nei 80 šalių.

Algirdas VALIULIS
VGTU Medžiagotyros ir suvirinimo katedros profesorius

Rašyti komentarą